Klamavá reklama ze starověku

17. 06.
2021

Na našem webu se objevují povedené inzerce a reklamy především z přelomu 19. a 20. století. Narazil jsem však na zajímavý článek, který pojednává o marketingových praktikách v dobách nejstarších, kdy ještě neexistovaly marketingové agentury a obchodník musel využít vlastní prohnanost, aby přesvědčil zákazníka o výhodnosti koupě a porazil konkurenci.

Takový nejstarší reklamní inzerát má být stár zhruba 5 tisíc let AC a úlisný obchodník jej pojal jako výzvu k chycení otroka:

V Thébách tehdy velice chytře vychválil svůj obchod s látkami jeden moudrý kupec. Tvrdil totiž, že hledá uprchlého otroka, nicméně se na inzerátu nezapomněl zmínit, že odměnu dá tomu, kdo jej přivede do obchodu s nejkvalitnějšími látkami tkaných a zdobených podle nejlepšího vkusu…

Zajímalo by mě, jak reklama zapůsobila. Ony takové podvůdky bývají často ošemetné: taky se mohlo stát, že se ve dveřích krámku krom davu žádostivých zákazníků objevil nějaký sympatický Théban s náhodně odchyceným otrokem žádající slibovanou odměnu.

Zájemci si mohou přečíst celý článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

motto stránek

Kdo se nezabývá minulostí,
je odsouzen si ji zopakovat.

Kdo se minulostí zabývá,
je odsouzen bezmocně přihlížet,
jak ji jiní opakují.

podle období

…za tatíčka

slovníček
  • myš latinsky „mus“ je z rodu hlodavců nejznámnější, za člověkem se stěhuje po vší zemi i do nejpustších končin a touto nepříjemnou přítulností i škodlivostí předčí všem ostatním ssavcům svého řádu. (OSN)
  • >> celý slovník pojmů
    oblíbené tento týden
    Oblíbené kategorie:
    Oblíbené štítky:
    Smyslem stránek je především pobavit, mohou však i poučit | © 2021 Z minula | tvorba admiva