Klamavá reklama ze starověku

17. 06.
2021

Na našem webu se objevují povedené inzerce a reklamy především z přelomu 19. a 20. století. Narazil jsem však na zajímavý článek, který pojednává o marketingových praktikách v dobách nejstarších, kdy ještě neexistovaly marketingové agentury a obchodník musel využít vlastní prohnanost, aby přesvědčil zákazníka o výhodnosti koupě a porazil konkurenci.

Takový nejstarší reklamní inzerát má být stár zhruba 5 tisíc let AC a úlisný obchodník jej pojal jako výzvu k chycení otroka:

V Thébách tehdy velice chytře vychválil svůj obchod s látkami jeden moudrý kupec. Tvrdil totiž, že hledá uprchlého otroka, nicméně se na inzerátu nezapomněl zmínit, že odměnu dá tomu, kdo jej přivede do obchodu s nejkvalitnějšími látkami tkaných a zdobených podle nejlepšího vkusu…

Zajímalo by mě, jak reklama zapůsobila. Ony takové podvůdky bývají často ošemetné: taky se mohlo stát, že se ve dveřích krámku krom davu žádostivých zákazníků objevil nějaký sympatický Théban s náhodně odchyceným otrokem žádající slibovanou odměnu.

Zájemci si mohou přečíst celý článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

motto stránek

Kdo se nezabývá minulostí,
je odsouzen si ji zopakovat.

Kdo se minulostí zabývá,
je odsouzen bezmocně přihlížet,
jak ji jiní opakují.

podle období

…za tatíčka

slovníček
  • Jan František Josef Ryvola (1649 – 1734) český spisovatel a obroditel přelomu 17.–18. st. Odmítal přejatá slova, jež nahrazoval českými novotvary, jichž desítky sám vymyslel a publikoval ve Slováři českém.
  • >> celý slovník pojmů
    oblíbené tento týden
    Oblíbené kategorie:
    Oblíbené štítky:
    Smyslem stránek je především pobavit, mohou však i poučit | © 2022 Z minula | tvorba admiva