Tchoř

09. 10.
2021

Slovníkové heslo nás obeznámí nejen s prostou definicí kunovité šelmy, ale i se spoustou zajímavostí, jako třeba, že i dva lidé mají co dělat, aby jej klacky ubili nebo že lze snadno vycvičit jako pomocník při chytání králíků.

Tchoř (Putorius foetidus)

Šelma kunovitá, vezpod jednobarevně černohdnědá, nahoře a po stranách světlejší, se žlutavou podsadou, s čenichem černým, mezi okem a uchem se srstí bělavou, délky 40·5 cm, ocasu 16–17  cm.

Rozšířen jest tchoř po větší části Evropy, na sever až po již. Švédsko, nevyskytuje se však v zemích kol Středozemního moře. Jest čilý v noci, za dne přespává v kamení, mezi dřívím, v norách králiků neb lišek, v neobydlených stavbách, a zřídka vylézá na stromy. S večerem opouští skrýše, aby lovil králíky, zajíčky, křepelky, hady, žáby; navštěvuje též kurníky a holubníky.

Byv překvapen vypouští k obraně aneb spíše z leknutí, mimovolným povolením svalů svěracích, nelibě páchnoucí výměšek ze žláz řitních, kunám zvláštních, ze všech kun nejúčinnější.

Kde dobře jsou kurníky opatřeny, tchoř stává se poněkud užitečným niče myši a krysy. K neuvěření tuhý jest život jeho. Dvěma lidem je s klacky dosti dlouho co dělati, aby tchoře utloukli; k poranění zdá se býti necitelným. Zmije mu neuškodí uštknutím; tchoř sežere ji klidně s hlavou i jedovatými zuby.

Kožek tchoře hojně se užívá a přichází jich ročně as 600.000 v Evropě do obchodu. V Čechách asi 6000 kožek ročně se zužitkuje. V opuštěných norách králíků neb v roští bejlím zarostlém upraví si hnízdo, kdež v dubnu nebo květnu, zřídka až počátkem července, vyvede 3–8, obyčejně 4–6 mladých, kteří záhy uloveni byvše snadno se vycvičí v chytání králíků. K témuž účelu hodí se ještě lépe fretka, pouhá odrůda, albino nebo bělák tchoře, jen něžnější a slabší, jenž dostal se k nám s králíkem ze Španěl, a jehož se užívá k vyhánění králíků z doupat do pytlových sítí. Když fretka zde králíka uchopila, opojí se ráda krví a uloží se pak v noře ke spánku, tak že lovec může dlouho čekati, než opět venku se objeví. Proto dříve, způsobem dosti krutým, fretce tlamu zašívali; nyní opatřují ji malým náhubkem.

Bše.

Více informací
 • autor: Bohumil Bauše
 • publikováno: Ottův slovník naučný
 • datum vydání: 1906, 25. T-Tzschirner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

motto stránek

Kdo se nezabývá minulostí,
je odsouzen si ji zopakovat.

Kdo se minulostí zabývá,
je odsouzen bezmocně přihlížet,
jak ji jiní opakují.

podle období

…za tatíčka

slovníček
 • bradýř holič fousů – Fauſoholič (Ryvola)
 • >> celý slovník pojmů
  oblíbené tento týden
  Oblíbené kategorie:
  Oblíbené štítky:
  Smyslem stránek je především pobavit, mohou však i poučit | © 2022 Z minula | tvorba admiva