Když jsme s žáky dějepisného kroužku pátrali po možné existenci bájných Amazonek (myšleno těch starověkých, jež bojovaly s Řeky, nikoliv moderních sufražetek), napadlo nás podívat se, co o nich praví Ottův slovník naučný. Heslo je poměrně obsáhlé a v mnohém mu dává za pravdu i moderní výzkum.
Amazonky
v mythologii národ bojovných žen, tvořících zvláštní státy ženské a ovládaných vlastními královnami, jejichžto hlavním sídlem bylo město Themiskyra nad řekou Thermódontem v Kappadokii; však také krajina skythská při jezeře Maiótském a v poříčí Tanaida, ano i Libye a jiné kraje vzdálené uváděny co sídla Amazonek.
Jen občasně obcovaly s mužskými příslušníky sousedních kmenův. Chlapce novorozené prý zabíjely, nebo odesílaly je otcům jejich, kdežto dívky své učily umění válečnému i loveckému; také zbavovaly prý je pravého prsu, aby lépe vlásti mohly lukem a oštěpem (dle pověsti zakládající se patrně jen na mylném etymolog. výkladě jména Amazonek).
Horlivě se zabývajíce řemeslem válečným i lovem, byly obzvláštními ctitelkami Area a Artemidy. Z pravidla bojovaly koňmo, řídčeji pěšky nebo na vozech i činívaly časté nájezdy do krajů sousedních (o čemž již v Homérově Iliadě několikráte zmínka se děje), ano i do zemí vzdálenějších; ba odvážily se i na půdu Hellady. Při válečných těchto výpravách založena prý jimi četná města pobřežní, jako Smyrna, dle některých i Efesos.
Postupem doby jará obraznost ducha řeckého, utkavši okolo základní té ideje bojovného nadšení ženského celé pásmo, utvořila z Amazonek obecně uznané pravzory bojovnosti ženské, jež takové došly obliby v bajesloví, že právě nejznamenitější bohatýři řečtí v řadě nejslavnějších činů svých vykazují také zápas s Amazonkami.
—
Celé heslo s důkladnějším popisem a ilustracemi je k dispozici zde: heslo Amazonky
- publikováno: Ottův slovník naučný
- datum vydání: 1889, 2. Alqueire - Ažušak
Napsat komentář