Ve snaze najít nejefektivnější zdroj světla se experimentovalo s ledasčím. V druhé půlce 19. století se tak objevily také lihové lampy, jež přetrvaly zhruba do půlky století následujícího. Zde jedna z reklam na zaručeně nejlepší svítidlo na denaturovaný líh (dodáván na požádání) – jde o produkt Wiktorinova lihová lampa.
Zajímavý článek o lihových lampách ze stránek časopisu Světlo:
O lihových svítidlech, která byla používána od druhé čtvrtiny 19. století do doby po druhé světové válce, dnes víme poměrně málo. Jen pomalu a obtížně se na základě dochovaných pramenů rýsuje obraz jejich vývoje. Zprávy o nich se shromažďují obtížně zejména proto, že lihové lampy nikdy nepředstavovaly většinový typ svítidel a jejich výroba byla vždy omezena jen na několik firem. Přesto nesporně šlo o zajímavý typ svítidla, který si zaslouží připomenutí.
Počátky lihových lamp
Rozvoj lihových svítidel je v českých zemích spojen s dobou, kdy se začal vyrábět líh z brambor místo z tradičního obilí (dvacátá a třicátá léta 19. století). Brambory byly jako základní surovina pro výrobu lihu ekonomicky výhodnější, protože ze stejné osevní plochy z nich bylo možné získat třikrát až čtyřikrát víc lihu. Ve třicátých letech 19. století vznikaly první průmyslové lihovary. Ceny lihu klesaly a cesta k jeho využití i jako světelného zdroje se otevřela.
Celý článek je k přečtení na stránkách časopisu Světlo: 1. část a 2. část.
- autor: Wiktorin a spol.
- publikováno: Venkov
- datum vydání: r. 15, č. 259, 4. 11. 1920
Napsat komentář